06.14-06.19 PARODA “BAIGIAMIEJI’21”

Birželio 14 -19 d. galerijoje veiks Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos Suaugusiųjų skyriaus absolventų baigiamųjų darbų paroda “Baigiamieji’21”. 

Diplominių darbų autoriai:
Aušra Barysienė, Vasarė Dagienė, Sandra Jakutė, Vaidas Jakutis, Danuta Jarmolovič, Natalja Lapina, Erika Milerytė, Irma Perveneckaitė, Aneta Remenčiūrė, Gytis Truklickas, Romuald Voinič, Vaidilutė Žukauskienė.
Diplominių darbų vadovai: Lida Dubauskienė, Kristijonas Miliūnas, Vida Sevrukienė.
Parodos idėjos autorės ir kuratorės – Kristina Stančienė ir Vita Opolskytė.

Vilniaus Justino Vienožinskio mokykloje beveik nuo pat jos įkūrimo veikia ir Suaugusiųjų skyrius, anksčiau vadintas „vakariniu“. Jo istorija įdomi ir intriguojanti – su mokykloje vėlyvais vakarais besimokančiais suaugusiais kadaise dirbo būrys moderniojo Lietuvos meno klasikų, o dailės istoriją jiems dėstė Alfonsas Andriuškevičius, viename interviu pasakojęs, jog anuomet mokė dviem kalbomis – lietuviškai pasakytą frazę čia pat išversdavo į rusų kalbą daugiatautei Vilniaus meno mėgėjų publikai… Šiandien suaugusiems taip pat dėsto ryškūs šiuolaikiniai menininkai, pedagogai – Linas Liandzbergis, Linas Jusionis, Ieva Paltanavičūtė, Eglė Vertelkaitė, Raminta Šumskytė-Sum, Birutė Zokaitytė, Tautvydas Bajarkevičius. 2021 m. laidos
baigiamųjų darbų vadovai – Lida Dubauskienė, Kristijonas Miliūnas, Vida Sevrukienė.

Mūsų dienomis VJVDM Suaugusiųjų skyrių kasmet baigia apie 20 absolventų, apsigindami pasirinktos technikos baigiamuosius darbus. Mokydamiesi trejetą metų, jie išklauso gana platų grafikos, tapybos, piešimo disciplinų kursą, drauge su dailės istorijos mokytojais keliaudami po dailės galerijas, muziejus. Suaugusiųjų ir mokyklos mokytojų bendravimas dažniausiai yra neformalus ir draugiškas, neretai besitęsiantis ir baigus mokyklą. Džiugu, kad ne vienas šio skyriaus absolventas yra pasirinkęs studijas Vilniaus dailės akademijoje, neretai radikaliai keičant jau turimą profesiją. Kiti, įgiję profesionalių dailės žinių, praplėtę akiratį, pritaiko jas savo darbo sferoje arba drąsiai realizuoja indvidualias kūrybines idėjas. Nemažai Suaugusiųjų skyriaus mokinių jau yra mokęsi dailės ir ateina pas mus, kaip sako patys, tiesiog palaikyti gerą
kūrybinę formą…

Nors šiųmečių VJVDM suaugusiųjų gretas karantino suvaržymai ir naujos nuotolinio dailės mokymosi realijos kiek praretino, tačiau mokyklą baigia dvylika savitų, originalių kūrėjų, per trejetą mokymosi metų atskleidę įvairių savo kūrybinio mąstymo, patirties briaunų. Daugiausia tapybos bei grafikos priemonėmis suaugusiųjų sukurtuose darbuose atsispindi plati vaizdinių, motyvų, išraiškos amplitudė – šiuolaikinio miesto motyvai, abstrakčios kosmogoninės vizijos, gamtos pasaulio fragmentai, vidiniai išgyvenimai ir patirtys, taip pat ir „karantininio“ gyvenimo grimasos. Tęsiant jau daugiau kaip dešmimtmetį vykdomą suaugusiųjų kūrybos sklaidos projektą, kasmet jų baigiamųjų darbų parodas VJVDM rengia vis kitose sostinės viešosiose erdvėse – dailės galerijose, švietimo, kultūros institucijose.

Dalintis