GAMTAI DRAUGIŠKI MARGUČIAI

Noriu pasidalinti su jumis gamtai draugiškais būdais marginti kiaušinius. Jau daug metų šeimoje stengiamės išvengti bereikalingo šventinio šiukšlinimo – specialių cheminių dažų, lipdukų, blizgučių, lakų ir kitokių Velykinių niekaliukų. Net ir atsisakius viso to, lieka dar labai daug galimybių išgauti neįtikėtinus grožius.

Šiemet karantinas atkeliavo anksčiau už Velykas, o kartu su karantinu – pilni namai vaikų, smagybių, reikalų, darbų, kad žiū – jau šventė ant nosies, o kiaušinių iš anksto (visiems parodyti!) ir nenudažėme… Dažysime kaip visada – paskutinį šeštadienį prieš pas Velykas. O čia dalinuosi senai savo įrašais Facebook puslapyje ir įvairiausias puikiais straipsniais rastais internete. Jau tiek daug kartų gamtiniai dažai aprašyti, kad turbūt nė neverta kartotis.

Tad pirmiausia ir dalinuosi receptais. Čia sąrašas, kokias spalvas galima išgauti iš įvairių laukų ir miškų žolelių, prieskonių, arbatų, uogų, vaisių, daržovių ir kitų gamtos gėrybių.

Melsvai violetinė: šiek tiek virtų mėlynųjų svogūnų lukštų, po šlakelį stiprios ybiškių arbatos ir raudonojo vyno; galima bandyti melsvai violetinę išgauti iš erškėtrožių arbatos.

Mėlyna: šaldytos mėlynės, raudongūžiai kopūstai, raudonųjų vynuogių sultys.

Žalia: ryšelis špinatų ir petražolės. Galima maišyti ciberžolę su raudongūžiu kopūstu (geltona + mėlyna = žalia)

Žalsvai geltona: žalioji arbata arba daug geltonų obuolių žievelių, geltonoji citrinos žievelės dalis.

Geltona: ciberžolė, galima maišyti: apelsinų arba citrinų žievelių, morkų, ciberžolių, stiprios ramunėlių arbatos, žaliosios arbatos.

Auksinė: sauja krapų sėklų.

Ruda: stipri plikyta kava,juodoji arbata, raudonasis vynas, ąžuolo žievė.

Oranžinė: svogūnų lukštų, virtų morkų, aitriųjų paprika miltelių, paprikų miltelių.

Rožinė: burokėliai, spalva galima sumaišyti iš spanguolių tyrės, aviečių sulčių, raudonųjų vynuogių sulčių ir marinuotų burokėlių skysčio.

Raudona: galima bandyti sumaišyti iš daug virtų svogūnų lukštų, konservuotų vyšnių su sultimis ir aviečių sulčių.

P.s. Gamtiniams dažams natūraliai nudžiūvus patepkite kiaušinius lašeliu aliejaus – jie ims gražiai blizgėti 😉

O čia vienas iš straipsnių, kur gražiai papasakota, kaip tie dažai verdami

Rekomenduoju paskaityti komentarus po straipsniu – ten daug gerų patarimų, ką daryti, kad kiaušiniai mažiau skilinėtų verdant.

O čia dar vienas straipsnis su gamtinių dažų eksperimentais ant kiaušinių rudu lukštu.

Valio! Dažyti jau mokam! O kokie gi būdai marginti kiaušiniams?

GAMTOS PASLAPTYS - APVYNIOJIMAS

Kas gali būti smagiau, kaip gamtos tyrinėjimas ir ieškojimas, kuo gali pagrąžinti savo Velykinius kiaušinius. Vaikystėje pati įdomiausia šventės dalis man būdavo žalumynų medžioklė (o kita įdomioji dalis – kiaušinių išvyniojimas ir stebuklo atradimas). Tad lekiam į kiemą/sodą/mišką ir ieškom: įdomių formų lapelių (geriausia ne itin didelių), gėlių žiedelių (žibuoklės mums buvo labai gražu, tik būkit kuklūs, dažymui daug žiedelių nereikės), tinka ir pušų spygliukai ar tujų šakelės. Namuose apieškom spinteles – marginimui tinka svogūnų lukštai, prieskoniai, ryžiai, perlinės kruopos ir kitos kruopos, kurios yra stambios ir greitai nesuminkštėja.

Tuomet sukarpome senas pėdkelnes, pasiruošiame siūlą ir eksperimentuojame! Į pėdkelnių skiautelę dailiai dedame savo gėrybes – į vieną skiautelę kruopas, į kitą svogūnų lukštus, o į juos dar galim prieskonių paberti (paprika, ciberžolė, juodos arbatos lapeliai), dar į kitą dėliojame lapelius ar žiedelius. Galima derinti svogūnų lukštus su spygliai ar lapeliais ir pan. Išbandykite visas jums kilusias mintis 😉 Sudrėkiname kiaušinį, dedame į pėdkelnių skiautę, labai stipriai aptempiame ir užrišame. Tuomet merkiame į dažus ir verdame. Išėmę praskalaujame vandeniu, prakerpame pėdkelnių skiautę, išimame kiaušinį, plauname jį ir apžiūrinėjame savo gamtinius stebuklus.

P.s. Dedant kruopas pėdkelnes reikia labai stipriai sutempti, kad būtų gražūs dailiai taškuoti arba brūkšniuoti kiaušiniai.

P.p.s. Jeigu neturite pėdkelnių, galima bandyti dažyt uždėjus svogunų lukštus ar lapelius ir gausiai apvyniojus siūlu.

MARGINIMAS VAŠKU

Čia jums viską labiai išsamiai nuo A iki Z paaiškins šitas straipsnis:

https://www.lamaistas.lt/straipsnis/vaikyste-prisiminus-kaip-teisingai-marginti-kiausinius-vasku-44872

VAŠKINĖS KREIDELĖS

Su trimis ikimokyklinio amžiaus margintojais tikroji marginimo vašku technika mums buvo kiek per sudėtinga ir pavojinga, tad meistriškumo pamokas atidėjome vėlesniam laikui ir eksperimentavome su vaškinėmis kreidelėmis.

Darbo eiga labai paprasta: išvirti kiaušinį, atvėsinti, išpaišyti kreidele, pamerkti į dažus, geriausia per naktį; prieš ištraukiant pašildyti, kreidelę patirpinti, ištraukus išdžiovinti, paaliejuoti, kad blizgėtų. Viskas!

Eiga su foto facebook poste: https://www.facebook.com/mamakamanveikt/posts/497779393679149?__tn__=-R

SKUTINĖJIMAS

Pirma kiaušinis nudažomas. Skutinėjimui geriausia tamsiausiai dažyti kiaušiniai. Ant pasirinkto kiaušinio piešinys išskutinėjamas stora adata, yla, vinuku arba aštriu peiliuku (mes paprastai skutinėjame adata, bet kiekvienas renkasi kaip jam patogiau…)

Raštai gali būti bet kokie, tiek tradiciniai baltiški ornamentai, tiek vardas, tiek įvairiausi piešiniai. Vaikystėje mūsų mylimiausi būdavo skutinėti su avinėliais, kiškeliais, paukšteliais ir kitomis grožybėmis.

PIEŠIMAS

O mes kiaušinius dar kartais ir ant viršaus pagražiname turimomis piešimo priemonėmis, jeigu jaučiame, kad kaži ko dar trūksta. Naudojame ką turime – pieštukus, vaikiškus flomasterius (nors tai gal ir ne itin draugiška gamtai 🙂 ), kreideles.

LIPDYMAS

Taip taip, sakiau, kad neperkame specialių lipdukų. Bet kartais panaudojame tai ką turime namuose. Lipinimą naudojame dviem būdais.

1. Jau nudažytus kiaušinius papuošiame stalčiuose rastais ar užduočių knygelėse likusiais nepanaudotais lipdukais, kartais karpome ir lipiname lipnų spalvotą popierių, jeigu toks yra namuose.

2. Nedažytus kiaušinius aplipiname sukarpytomis lipniomis juostelėmis ar lipdukais (ne itin storais ir ne itin dideliais, nes maži geriau prisiklijuoja ant lenkto paviršiaus. Kiaušinį nudažome. O tada krapštome lipdukus ir žiūrime, ką sukūrėme 😉

Dalintis