Matoma nematoma

MATOMA NEMATOMA – tai Pojūčių teatro ir partnerių – Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijos bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro – bendras dailės projektas.

Surengti kūrybines edukacines dirbtuves MATOMA NEMATOMA Pojūčių teatro kūrėjos sugalvojo bendraudamos su nuolatiniais kūrybiniais partneriais – aklųjų ir silpnaregių bendruomene. Kuriant spektaklius ir edukacijas kartu, dažnai iškyla klausimai apie skirtingus pasaulio suvokimus jį matant ir jo nematant. Šiuo metu vystomas projektas “Ką jaučia miškas” bando paaiškinti akliems vaikams kai kuriuos vizualius reiškinius, apibūdinti miško gyventojus, ekosistemos ryšius per pojūčius. Gilinantis į aklųjų suvokimą išryškėja skirtumai tarp to, ką įmanoma suvokti liečiant, klausant, uodžiant, ir kas be regos sunkiai suvokiama. Jie negali suprasti skruzdės kūno sandaros, voratinklio grafikos, medžių viršūnių siūbavimo. Matantiems yra lengva išmokti, kas yra kas, nes, sužinoję pavadinimą, mes nuolat matome tuos reiškinius. Bandydami paaiškinti verbaliai ir taktiliškai akliesiems, mes ne tik turime atrasti bendrą kalbą, bet ir daug sužinome apie save. Daugelis aklųjų pabrėžė, kad vaikystėje jautė norą išsiaiškinti reiškinių pavidalus, bet ne visada sulaukdavo atsakymo, būdavo tildomi. Todėl Pojūčių teatro kūrėjoms kilo noras suburti akluosius vaikus, kurie domisi gamta ir kūryba, ir pakviesti matančius kūrybingus vaikus kartu sukuti parodą.

Projekto eigoje numatoma surengti 10 kūrybinių edukacijų. Kūryba vyks abipusiais mainais, ugdantis ne tik kultūriškai, bet ir mokantis apie gamtą.

Grupė GALERIUKO vaikų bendraus su tokia pat grupe iš aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro ir kurs įvairius meno kūrinius kartu. Šių užsiėmimų metu vaikų kūrybą įkvėps naujos žinios ir įspūdžiai apie gamtą, miško gyvenimą, augalus ir gyvūnus mūsų šalyje. Bandysime pajausti pasaulį taip, kaip jaučia kitas, ir padėsime jį pažinti vieni kitiems. 

Užsiėmimus ves aktorė lėlininkė Karolina Žernytė ir scenografė Šarūnė Pečiukonytė, Galeriuko edukatorė Sigita Emilė Bausienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro dailės mokytoja Skaidrė Butnoriūtė, gamtos pažinimo mokytojas Gintaras Nenartavičius. 

Bendras šių užsiėmimų rezultatas – tai naujo pasaulio sukūrimas, bendrų kūrinių, įkvėptų gamtos, paroda, kuri bus prieinama įvairioms grupėms – liečiama, uodžiama, paliekanti erdvės patirti ją taip, kaip norisi. Paroda bus surengta Vilniaus vaikų ir jaunimo galerijoje. Erdvė papildyta Pojūčių teatro instaliacijomis ir kvies pajausti parodą taktiliškai, užuosti, išgirsti ir reflektuoti pačios parodos erdvėje. Lankytojai taip pat galės išbandyti atrastus taktilinius-vizualius kūrybos metodus.

Svarbi sumanymo dalis – dailės ir gamtos pažinimo pedagogų dalyvavimas. Taip įgyta patirtis liks mokymo įstaigose, stimuliuos pačius pedagogus kurti giliau, sukurs ryšius tarp įstaigų. Vaikams ši kūrybos forma bus naudinga tuo, kad jie daug išmoks apie gamtos reiškinių prigimtį, be to, bendraudami turės praturtinti savo žodyną, o aklieji praplės savo galimybes kurti “vizualius” kūrinius, priemonių arsenalą. Sukurti objektai liks mokykloms kaip metodinė medžiaga.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Dalintis