VIDAS POŠKUS | KARALIUS – NUOGAS

Sausio 31 – vasario 25 d. VVJ meno galerijoje veiks Vido Poškaus paroda KARALIUS – NUOGAS.

Speciali vasario SU-MENĖK programa – ekskursija po parodą kartu su menininku Vidu Poškumi:

Vasario 3 d. (šeštadienį) 13 val.

Vasario 11 d. (sekmadienį) 13 val.

Vasario 17 d. (šeštadienį) 13 val.

Vasario 25 d. (sekmadienį) 13 val.

Ši menininko ir dailėtyrininko V. Poškaus tapybos ir piešinių paroda neturi nieko bendro nei su monarchais, nei su nudizmu (bei visokiausiomis jo apraiškomis). Garsioji H.Ch. Anderseno pasaka „Nauji karaliaus drabužiai“ taip pat nėra padariusi tiesioginio poveikio – nebent neakivaizdžiai, beveik pasąmonės impulsų būdu.

Idėja yra labai paprasta, netgi buitinė. Dar 2023 metų sausio 11 dienos rytą žinutę autoriui parašė jo kolegė Aistė Kisarauskaitė, konstatuodama: „Labas rytas, sapnavau, kad šiandien rytą atsikėlusi pamačiau, kad nutapei didžiulį paveikslą (3×2 m) pavadinimu “Karalius nuogas”, labai stiprus buvo. Tokie linkėjimai nuo mano sapnų“. Tad šioji paroda yra bandymas vizualizuoti vieną regėjimą… Bet vėlgi reikia pakartoti – valdovų ir jų perregimų drabužių čia visai nesistengta vaizduoti, o ir minėtasis formatas yra tiesiog per didelis technine (sukūrimo, eksponavimo) prasme.

Iš kitos pusės, V. Poškaus darbuose yra ir karalių (tarsi praeities aliuzijų ir citatų, taip pat gyvenamosios tikrovės reminiscencijų), ir nuogumo (kaip dvasinės būsenos, kuomet individas stoja prieš minią visiškai plikas ir nusiginklavęs), ir netgi to paties Anderseno (literatūrinis sluoksnis, ar tiksliau – pamušalas, kuriant paveikslus ir piešinius, daro didelį poveikį).

Plastine prasme menininkas plėtoja daugiafigūrių kompozicijų, mažų ir didelių formatų, kuriuos inspiruoja mitologijos ir asmeninių patirčių įtakoti motyvai, idėją. Tai jam atrodo aktualu ir prasminga. Kaip lygiaverčiai personažai ekspozicijoje ir bendrame kūrybos „čemodane“ veikia ir piešiniai, esminį dėmesį skiriant dviem ciklams – vienas jų yra dedikuotas V. Poškaus gyvenamai gatvei – Vilniaus Gedimino prospektui (kurio viename gale gyvenama, kitame – dirbama), taip pat klasikinei Vergilijaus poemai „Eneida“.

O ar parodoje atsirado didelis paveikslas, vaizduojantis nuogą karalių, gal net atėjusį iš pasakos – teks įsitikinti patiems.

Parodos kuratorė: Algė Gudaitytė

Parodos koordinatorė: Eglė Kielaitė

Parodos technikas: Rytis Urbakavičius

Parodos fotografas: Vytautas Naudžiūnas

Paroda dalinai finansuojama 

Vido Poškaus paroda KARALIUS – NUOGAS kviečia visuomenę į atvirą diskusiją apie nepatogias pačios visuomenės ir atskiro individo būsenas ir klausia kas yra taip akivaizdu ir taip nepadoru, nepriimtina, iškreipta, kad net nutylima ir toleruojama, kaip veikia sociumo tarpusavio sąveikavimo modeliai, kaip veikia pati menininkų bendruomenė ir jos tarpusavio komunikavimas.

Vidas Poškus – žinomas menininkas, kuratorius, dailės kritikas ir rašytojas, Vilniaus dailės akademijos muziejaus parodų salės “Titanikas” direktorius. Poškus meno ir menotyros lauke plačiai žinomas kaip aiškią savo nuomonę turintis kritikas, sarkazmo, ironijos ir saviironijos nevengiantis menininkas, savo kūryboje savita maniera, dažnai su šaržo ir anekdoto elementais bei paralelėmis su literatūros, mitologijos, filosofijos ir dailės istorija atskleidžiantis visuomenės bei politikos, kultūros ir meno bendruomenės įvykius, skandalus, sopulius ir ydas ar tiesiog kasdienes istorijas. Tokiu būdu iškeldamas į paviršių tai, ką dauguma linksta nutylėti. Mandagumas ir patogumas – nėra jam būdingos savybės. Menininko darbai dažnai skatina svarbias diskusijas ir padeda iškelti klausimus, kurie aktualūs, kalbant apie moralines, etines, vertybines visuomenės ir meno bendruomenės savybes. Atkreipia dėmesį į tam tikrus nepatogius, bet svarbius dalykus, kviečia ir provokuoja žiūrovą atviram pokalbiui, siekia apnuoginti tikrąjį jo mąstymą.

Paroda orientuota į visą visuomenę, vilniečius, miesto svečius bei šeimas su vaikais. Numatytos edukacijos vaikams ir paties menininko vedamos ekskursijos.

Dalintis