Apie paukįčius

03 24 – 05 21 APIE PAUKŠČIUS

Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerija kovo 24 – gegužės 21 dienomis kviečia į Jūratės Stauskaitės kūrybos parodą APIE PAUKŠČIUS.

Jūratės Stauskaitės kūrybinėje biografijoje dominuoja cikliškumas tiek darbų, tiek parodų struktūroje. Šįkart autorė rodo dramaturgiškai suręsta darbų ciklą, apimantį 1982 – 2022 metų laiką, kuriame dominuoja paukščio, kaip žmogaus sielos įsikūnijimo, motyvai. Paroda suskirstyta į laikmečio periodus, nusakančius tiek jos pačios asmenines būsenas, tiek konkretaus laiko aplinkybes, ypač ryškiai atsiliepiant į pastarąsias nuotaikas. 

Jūratės Stauskaitės kūryboje paukščio, kaip laisvės, polėkio ir sielos įvaizdis įvairiais laikotarpiais ir pavidalais aptinkamas jau seniai, kai jos braižas subrendo, įsikūnijęs žinomiausiame grafikos kvadriptike “Baltas paukštis meta juodą plunksną”.

Skrydžio ir kryčio motyvai nepalieka jos ir jos piešinių, kurie dominuoja šioje parodoje, iškalbingai pasakodami moters – paukštės istorijas nuo 1980 iki 2022 metų, paliesdami ir skaudžius naujausius žmogaus ir pasaulio išgyvenimus. 

Tą liudija ir parodos eksponavimo principas. Suskirsčiusi ekspoziciją į tris atskiras erdves, autorė pasakoja tris skirtingas istorijas, pradėdama nuo šių dienų aktualijų (beje, instaliacija karo nerimo tema sukurta kelios dienos prieš parodą). Kitoje – šviesioje, baltoje erdvėje įsikūręs šviesus ir baltas gyvenimas, sušildytas taupia, minimalia raiška ir meditacine nuotaika. Parodą užbaigia „paukščių“ pradžia – kai šis motyvas iš lėto ateina į tuo metu pamėgtos grafikos (oforto) technikos vaizdinius, taip pat jautriai atliepiančius ir to meto (1986 – 1990 m.) nerimą (ciklai „Juodi Vilniaus paukščiai“, „Kelionė“). Parodą lydi dienoraščio užrašai ant baltų sienų, papildydami vaizdų įtaigumą ir atvirą bendravimą su lankytojais. „Jei norite žinoti, kas aš esu – žiūrėkite ne į mane… bet į mano paveikslus“ – tokia ištarme dailininkė kviečia dialogui.

Edukacinėje parodos programoje numatyta visa eilė išmoningų temos interpretacijų, susijusių su paukščio, kaip mitologinės būtybės, esatimi ir jo, kaip pasaulio gyvybės ir nepakartojamumo simboliu. 

Dalintis