02.01-03.12 BŪTYBIŲ TYRINĖTOJOS KABINETAS

Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerija vasario 1 – kovo 12 dienomis kviečia į  parodą BŪTYBIŲ TYRINĖTOJOS KABINETAS. 

Play Video

BŪTYBIŲ TYRINĖTOJOS KABINETAS – unikali edukacinė ekspozicija, kviečianti lankytoją prisiminti mūsų turtingą mitologiją ir jos veikėjus. Emilijos – paslaptingos mokslininkės – tyrinėjimų erdvėje pristatomos 9 lietuvių mitinės būtybės ir vienas tariamai iš Islandijos parsivežtas radinys.

Paroda siekama atskleisti mitologijos universalumą, padėti į savą paveldą ir tradicijas pažvelgti naujai. Eksponatai apie būtybes pasakoja netiesiogiai, tai – surinkti „įrodymai“, iki galo neatskleidžiantys, ar išties egzistuoja šios būtybės, ar tik tikėjimas jomis. Garsinėje instaliacijoje, lydinčioje ekspoziciją, lankytojas girdi visų šių eksponatų (atsi)radimo istorijas. Jie imituoja tyrinėtojos dokumentaciją – užfiksuoti jos pačios balso įrašai įvairiose radybų vietose, iš balso intonacijų nujaučiamomis ypatingomis, intriguojančiomis aplinkybėmis. Kiekvienas eksponatas papildomas ir trumpu „enciklopediniu“ būtybės aprašymu ir radybų aplinkybių pristatymu – informacine kortele.

EDUKACIJOS

Mokinių klases kviečiame dalyvauti edukacijoje, kurios dėka vaikai pažintų lietuvių mitologines būtybes patrauklia forma ir priemonėmis. 

KULTŪRINĖ EDUKACIJA

Edukaciją sudaro parodos lankymas su gidu bei po jo vykstantis kūrybinis užsiėmimas, skatinantis interaktyviai ir šiuolaikiškai tyrinėti mitologiją. Užsiėmimo turinys yra skirtingas ir pritaikytas pagal moksleivių amžių.

Kultūrinės edukacijos kaina vienam mokiniui – 6 eur. Minimalus dalyvių skaičius – 20 mokinių.
Mokykla galės atsiskaityti iš Kultūros paso krepšelio arba kitu jai patogiu būdu. Daugiau informacijos el. paštu elze@vaikuzeme.lt arba telefonu 8 687 88082 bei Kultūros pasas.

KŪRYBINĖ EDUKACIJA

Edukaciją sudaro parodos lankymas su gidu bei po jo vykstantis kūrybinės dirbtuvės. Kūrybinio užsiėmimo turinys yra skirtingas ir pritaikytas pagal moksleivių amžių bei pomėgius (piešimas, lipdymas, istorijos kūrimas).

Kurybinės edukacijos kaina vienam mokiniui – 10 eur. .
Daugiau informacijos el paštu info@vaikugalerija.lt arba telefonu 8 614 46911

EMILIJOS ISTORIJA
<2019 m. per Heloviną 👻 po butus Islandijos gatvėje vaikštantys vaikai netyčia aptinka mokslininkės , 𝓫𝓾̄𝓽𝔂𝓫𝓲𝓾̨ 𝓽𝔂𝓻𝓲𝓷𝓮̇𝓽𝓸𝓳𝓸𝓼 Emilijos Gruodytės neužrakintą 𝓴𝓪𝓫𝓲𝓷𝓮𝓽𝓪̨,  pilną paslaptingų radinių. Iškviesti tyrėjai, apžiūrėjo patalpas, ištyrė daiktus ir patvirtino jų autentiškumą. Neatsiradus mokslininkei paskelbė E. Gruodytė paiešką 👀🔍.
Praėjus kiek daugiau nei dviem metams, nuspręsta vertingą tyrinėtojos kolekciją šviečiamaisiais tikslais 𝓹𝓻𝓲𝓼𝓽𝓪𝓽𝔂𝓽𝓲 𝓿𝓲𝓼𝓾𝓸𝓶𝓮𝓷𝓮𝓲>.

Emilija Gruodytė (g. 1950 m. birželio 23 d., vienkiemyje prie Kamajų)

Valstiečių vaikas, anksti netekusi tėvų, užauginta mylinčios bevaikės tetulės istorijų pasakotojos, įkvėpusios tikėti būtybių egzistavimu ir domėtis folkloru. Visą gyvenimą dirbo siekdama  fiksuoti ir išsaugoti galimus mitinių būtybių egzistavimo įrodymus. Dingo be žinios 2019 m., paskutinįsyk matyta tų pačių metų lapkritį.

1959 m., būdama devynerių įsigyja savo pirmąjį eksponatą – milžinišką saulėgrąžą, kurią pardavęs turgaus prekeivis slapta perdavė ir žinutę, jog už ypatingą derlių yra dėkingas deivei Žemynai, kuriai tais metais gausiai aukojo.

1967 pradeda studijuoti folkloristiką. Studijuodama atlieka praktiką Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, važiuoja į folkloristų ekspedicijas. Dalis paslaptingų radinių sukaupti iš šių kelionių.

1973 m. ekspedicijoje šokiuose susipažįsta su žaviu vaikinu, kuris kaip reikiant apsuka Emilijai galvą. Rytą po jo dingimo aptikti radiniai sukelia įtarimą, jog šokiuose būta pačio Nelabojo. Ekspozicijoje išsaugotas jo batas, su vidpadyje įminta kanopos žyme ir mėšlu virtusi pypkė. Ši patirtis viską apverčia aukštyn kojomis. Emilija leidžiasi į nepažįstamojo paieškas po visą Lietuvą. Savo naiviu tikėjimu įžiebia apkalbas ir bendradarbių nepasitikėjimą. Daug keliauja po Lietuvą viena, yra gera vairuotoja, renka įvairius paslaptingus eksponatus.

Pamažu nelabąjį pamiršta, o apie 1977 m. pradeda susirašinėti su Gunnar – panašiu į ją būtybių entuziastu iš Islandijos. Jo kontaktą gauna iš buvusių instituto kolegų, kurie jai perduoda laišką, su kreipimusi keliais būtybių tyrinėjimo klausimais. Daug metų aktyviai susirašinėja su Gunnar, dalijasi atradimais, kartu aprašinėja įdomiausius radinius ir patirtis. Po nepriklausomybės paskelbimo (kurią pirmoji pripažįsta Islandija), 1991 m. pabaigoje Gruodytė, pardavusi visą savo nedidelį turtą Lietuvoje, išskrenda pas keturiolika metų turėtą susirašinėjimo draugą Islandijoje. Jiedu džiaugiasi pagaliau susitikę, apsigyvena kartu, tęsia tyrinėjimus ir būtybių egzistavimo įrodymų kaupimą. Islandijoje Emilija praleidžia penkerius metus.

1996 m. Gunnar išgirsta apie galimai apylinkėse pasirodžiusius trolius ir leidęsis jų ieškoti dingsta neaiškiomis aplinkybėmis. Paskelbtas žuvusiu, palaikai taip ir nerasti, tik atpažįstamas galvos įspaudas, trolio pėdą primenančiame pėdsake.

Emilija grįžta į Lietuvą, gyvena atsiskyrusi. Namus ir tyrinėjimo kabinetą įsirengia pusvelčiui įsigytame autobuse. Juo toliau keliauja po Lietuvą ir renka eksponatus savo būtybių įrodymų kolekcijai.

2019 m. Čepkelių apylinkėse aptiktas Būtybių tyrinėtojos autobusas. Emilija dingusi be žinios.

Parodą įgyvendina literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, parodos iniciatorius – Justinas Vancevičius. Parodos istoriją ir eksponatus kuria rašytoja, dizainerė Kotryna Zylė ir dailininkas, scenografas Antanas Dubra.

Justinas Vancevičius
Kotryna Zylė
Antanas Dubra

Eksponatus gamina skulptorius Lukas Pelegrimas. Tautosakos klausimais konsultuoja dr. Asta Skujytė Razmienė, Islandijos mitologijos – Dagrún Ósk Jónsdóttir (Islandijos universitetas). Garsas: Martynas Gailius, Balsas: Aistė Lasytė.

Partneriai: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, leidykla „Aukso žuvys“, Všį „Mokyklų tobulinimo centras“.

Dalintis